ATRAKCJE OKOLICY

Jazda Konna

 • Ranczo „Windyki", Windyki 2, tel. (089) 648 58 33
 • Stadnina Koni, Makowo, tel. (089) 640 66 54
 • Ranczo Przedpiekle", Karpowo 1, Boreczno, tel. 604332659
 • Wielowieś 4, tel. 506 513 471

Rejsy Statkiem

 

 • Rejsy statkiem pasażerskim po Kanale Ostródzko - Elbląskim, tel. (089) 646 38 71
 • Rejsy tramwajem wodnym „ILAVIA" po Jeziorze Jeziorak.

Trasy Rowerowe

 

 • Iława - Radomno - Iława. Trasa liczy 23 km i 90% przebiega przez tereny leśne. Cel wyprawy stanowią jeziora: Brzozy, Głębokie, Kociołek, Czerwone, Zgnilocha, Radomskie.  W lasach możliwość obserwacji dzików, saren, jeleni oraz ptaków drapieżnych.

 

 • Iława - Szymbark - Zabrowo - Segnowo - Laseczno - Stradomno - Iława. Trasa liczy ok 20 km długości. Fragmenty trasy stanowią tereny leśne oraz szosy. W Szymbarku znajduje się zamek z XIV wieku i cmentarz dawnych właścicieli zamku. Możliwość obejrzenia pomników przyrody takich jak: dęby liczące 450 lat i aleja 200 letniej sosny karłowej.

 

 • Iława - Lubawa - Iława. Trasa liczy okolo 43 km długości. W Rodzonym skręcamy na Mały bór do rzeki Iławki, powrót do Rodzonego. W Samplawie znajduje się kościół gotycki z XIV wieku. Z Samplawy szlak prowadzi do Lubawy, gdzie można zwiedzić: fragmenty fortyfikacji miejskich z XIV wieku, kościół szpitalny Św. Barbary z 1779 roku, kosciół Św. Anny z 1330 roku, renesansową kaplicę Morteskich z 1581 roku oraz gotycki kościół Św. Jana Chrzciciela z XV wieku.

 

 • Iława - Gardzien - Piec - Jeziorno - jeziora: Jasne, Luba,Czerwica - Januszowo - Piotrkowo - Iława. Trasa liczy ok 45 km. Jeziora Jasne i Luba to ścisły rezerwat, torfowiska i unikalna roslinność. Jezioro Czerwica to ostoja ptactwa m.in. kormorana czarnego, czapli siwej, bielika, jastrzębia, kani czarnej i rudej, myszołowa, rybołowa. W Januszewie znajduje się pałac późno klasycystyczny.

 

 • Iława - Jędrychowo - Ogrodzieniec - Kisielice - Lęgowo - Bałoszyce - Susz - Iława. Trasa liczy około 56 km. Na tej trasie jest możliwość zwiedzania kościoła w Ogrodzieńcu z XV wieku oraz prywatnego miasta założonego w 1331 roku w Kisielicach. W Lęgowie znajduje się zabytkowy kościół z XVII wieku zaliczany do zabytków I kategorii.

 

 • Iława - Rudzienice - Gromoty - Zielkowo - Rozental - Kazaniec - Byszwald - Lubawa - Rodzone - Iława. Trasa o długości 45 km. Po drodze napotkamy na piękne okolice z rezerwatem Drwęcy i widokiem na Garb Lubawski. W Kazanicach zwiedzić można kościół gotycki z XIV wieku, natomiast w Byszwaldzie - kościół Św. Andrzeja z XV wieku z drewnianą dzwonnicą i gotyckim dzwonem.

 

 • Iława i Siemiany - Dobrzyki - Zalewo - Boreczno - Urowo (koło Chmielówki) - Makowo - Iława.

Rezerwaty Przyrody

 

 • „Jezioro Jasne" - rezerwat krajobrazowy - leśny o powierzchni 106 hektarów. Obejmuje Jeziora Jasne i Luba, kompleks torfowisk oraz otaczające je drzewostany. Zwraca uwagę wyjątkowa czystość Jeziora Jasne, przezroczystość około 14 metrów. W drzewostanach przeważa sosna z domieszką dębu szypułkowego, buka i brzozy brodawkowej.

 

 • „Jezioro Czerwica" - rezerwat faunistyczny o powierzchni około 53 ha. Chronione jest tu Jezioro Czerwica wraz z kolonią kormoranów i czapli siwej na wyspach i półwyspie. Teren rezerwatu okrywa starodrzew w składzie: dąb bezszypulkowy, buk, sosna, świerk.

 

 • „Jezioro Gaudy" - rezerwat Faunistyczny, powierzchnia około 318 ha. Chronione są tu miejsca lęgu i bytu ptactwa wodnego i błotnego, a także interesujących zespołów roślinności torfowiskowej.

 

 • „Rzeka Drwęca" - rezerwat wodny, obejmuje Drwęce od źrodeł środowiska wodnego i bytujacych w nim ryb, a w szczegolności pstrąga, łososia, troci oraz cetry.

 

 • „Jezioro Karaś" - rezerwat faunistyczny, jezioro wraz z otaczającymi je bagnami jest miejscem lęgowym ponad 80 gatunków ptactwa wodnego i błotnego. Zwłaszcza godne uwagi są łabędzie nieme, żurawie oraz gęsi gęgawy. Są to również tereny, na których gnieżdżą się dzikie kaczki m.in. rzadki płaskonos oraz krąkwa.

Scieżki Dydaktyczne

 

 • Iława - Jezioro Slim - Iława (1,5 km). Po drodze znajduje się szereg tablic zawierającyh informacje o lesie np. opis źrebu, budowa drzewostanu, łowietwo.

 

 • Jeziorno - Jezioro Jasne - Jezioro Czarne - Jeziorno (4,5 km). Ścieżka ta jest bardzo interesująca, prowadzi przez rezerwat „Jasne", który jest jednym z trzech rezerwatów na terenie Parku Krajobrazowego pojezierza Iławskiego. Jezioro Jasne charakteryzuje się niespotykaną czystością i przezroczystością wody (światło dociera na głębokość 14 metrów). Na trasie znajdziemy wiele tablic informacyjnych.

Zabytki

 

 • Iława - zniszczenia wojenne pozostawiły niewiele zabytków w mieście. Najstarszym jest gotycki kościół z XV wieku, wartym uwagi jest również odrestaurowany neobarokowy ratusz z XIX wieku - obecnie siedziba władz miasta. W mieście znajduje się pomnik Stefana Żeromskiego upamietniający jego pobyt w Iławie w 1920 roku.

  Imprezy kulturalno - sportowe:
  - Festiwal „Jeziorak Shanties Meeting"
  - Festiwal Jezzu Tradycyjnego „Old Jazz Meeting - Złota tarka"
  - Tradycyjne obchody Nocy Świętojańskiej
  - Regionalne spotkania z Folklorem
  - „Regaty Pomarańczowe"
  - Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie „O Błękitną Wstęgę Jezioraka" tel. (89) 6482893

  Więcej szczegołów - Informacja Turystyczna +48 89 6482596

 

 • Jerzwald - wieś położona nad Jeziorek Płaskim. Od 1958 roku mieszkał w niej pisarz Zbigniew Nienacki. Od 1994 roku jest siedzibą Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.

 

 • W dalszej odległości znajduje się zamek w Malborku oraz Wilczy Szaniec (była siedziba Hitlera).

ADRES:

Chmielówka - Letnisko

Nowe Chmielówko 1 / koło Urowa

14-230 Zalewo

 

REZERWACJA:

Tel: 691 514 657

Tel: 89 758 86 21

e-mail: letnisko@chmielowka.pl